Dear Visitor!

This project is almost 7 years old so a lot of PHP function deprecated since I used them in this solution. As I've installed this project on my server having the latest PHP version on it of course this old site has limited functionality on it. But CALCULATION works well. This is the purpose of showing this site to you.

Thanks,

Robert

Fogalomtár

Az általunk vizsgált 39 megtakarítási termék nem csak költségekben mutat nagy különbséget, hanem a költségek elnevezésében is. Összegyűjtöttük azokat a leglényegesebb fogalmakat, amelyekkel egy biztosítás feltételeit olvasgatva találkozhatunk és rendszereztük is őket. A fogalmak magyarázatát nem a hatályos kondíciós listákból másoltuk ki, hanem megpróbáltuk közérthetőbben, emberi nyelven leírni őket!

1. Vegyes életbiztosítás: ennél a biztosításnál amikor a biztosított eléri a meghatározott tartam végét, az adott időpontban érvényes biztosítási összeg kerül kifizetésre, ha a biztosított meghal a tartam közben, akkor a halál időpontjában érvényes biztosítási összeg kerül kifizetésre a kedvezményezett számára.

2. Elérési életbiztosítás: ennél a biztosításnál amikor a biztosított eléri a meghatározott tartam végét, az adott időpontban érvényes biztosítási összeg kerül kifizetésre, ha a biztosított meghal a tartam közben, akkor a biztosító a tartamból eltelt idő arányában haláleseti kifizetést teljesít a kedvezményezett számára.

3. Term-fix életbiztosítás: ennél a biztosításnál ha a biztosított eléri a meghatározott tartam végét, az adott időpontban érvényes biztosítási összeg kerül kifizetésre, ha a biztosított meghal a tartam közben, akkor a biztosító átvállalja a további díjak fizetését, és a tartam végén kifizeti a kedvezményezettnek az akkor érvényes biztosítási összeget.

4. UL (unit linked)/befektetéssel egybekötött életbiztosítás: ez egy fix tartamú, vagy teljes életre szóló megtakarítás vagy befektetés célú életbiztosítás. Halál esetén, vagy lejáratkor fizet. Ez a legmodernebb megtakarítási jellegű biztosítás, az ügyfél a megtakarításait a saját maga által választott eszközalapokban gyűjtheti, felvállalva azoknak minden kockázatát és élvezve azoknak minden hasznát is. Innen is a neve: befektetési egységekhez kötött életbiztosítás. A unit linked termékek kockázati elemeket is tartalmazhatnak, de legfőbb céljuk a befektetés.

5. kezdeti befektetési egység: azok a befektetési egységek, amelyekből a kezdeti költséget vonja el a biztosító, illetve ezekre az egységekre vonatkozik a termékek kondíciós listáiban megtalálható visszavásárlási táblázat is. Általában az első 2 vagy 3 év díjából képzik. Egészen addig, amíg nincsenek felhalmozási befektetési egységek, minden költség a kezdeti befektetési egységekből kerül elvonásra.

6. felhalmozási befektetési egység: a kezdeti befektetési egységek megképzése utáni befizetések válnak felhalmozási befektetési egységekké, általában ezek megjelenése után a biztosító a kezdeti költségen kívül minden felmerülő költséget ezekből von el.

7. kezdeti költség (Aegon – kezdeti kezelési költség, AXA – szerződéskötés költsége): a biztosításnak az a költsége, amit a biztosító a kezdeti egységekből von el.

8. alapkezelési költség (Aegon – befektetési költség, Posta – eszközalap kezelési díj): a biztosításnak az a költsége, amelyet a biztosító a befektetett pénz különböző alapokban való nyilvántartása miatt von el.

9. fenntartási költség (Aegon, Groupama, Posta, Uniqa, Union, AVIVA, K&H – adminisztrációs költség, ING, Generali, Signal – kezelési költség, AXA – nyilvántartási költség, CIG – adminisztrációs díj): havi állandó jellegű költség, amelyet azért von el a biztosító, mert fenntartja a szerződést. Lényegében olyan, mint a bankoknál a számlavezetési díj.

10. eladási-vételi árfolyam-különbözet (Aegon – fenntartási költség, CIG – allokációs költség, Signal – szolgáltatási árrés): a biztosítási termékeknél ez a fogalom hasonlóan értendő, mint a valutapároknál. Amikor bekerül a pénz a biztosításba, vételi árfolyamon kerül befektetésre a befizetés, amikor kivesszük a pénzt, akkor pedig eladási árfolyamon számolnak. A kettő különbözete a biztosító haszna.

11. bónusz: egyes biztosítási termékeknél a biztosító bónuszrendszerrel honorálja az ügyfél díjfizetéseit. A nettó költség az összes elvont költség és a visszakapott bónuszok különbségeként számolható.

12. díjbónusz: a bónusz egy külön fajtája. A biztosító a díjbónusszal motiválja az ügyfelet a minél magasabb befizetésre, amely a befizetés mértékéhez van arányosítva. Ebben az esetben a befizetett díjat a biztosító kiegészíti és több befektetési egység kerül lekönyvelésre a szerződésen.

13. átváltási költség: az a költség, amelyet a biztosító a portfóliónkat érintő eszközalapok közötti átváltások után számol el.

14. biztosított: az a személy, akire a biztosítás szól. Biztosítási szerződésenként több biztosított is lehetséges.

15. szerződő: az a személy, akinek a nevén nyilván van tartva a szerződés.

16. kedvezményezett: az vagy azok a személyek, akik számára a biztosító a biztosítási esemény létrejöttekor szolgáltat.

17. biztosítási esemény: a biztosított életében bekövetkezett azon esemény, ami alapján a biztosító valamilyen a biztosított nevére szóló, biztosítási szerződésben szereplő, díjfizetett biztosítási fedezet alapján biztosítási szolgáltatást nyújt a kedvezményezettnek.

18. biztosítási fedezet: különböző nem várt élethelyzetek, események bekövetkeztére vonatkozó olyan biztosíték, amely a nem várt esemény bekövetkeztekor térítést nyújt.

19. biztosítási összeg: az összeg, amit a biztosító a biztosított életében bekövetkezett biztosítási esemény után fizet meg a kedvezményezett számára.

20. biztosítási évforduló: az a nap, amikor a biztosítás elindításától számítva egy év telik el a futamidőben. A biztosítás tartamának a kezdete a megkötés hónapját követő hónap első napja.

21. biztosítási ajánlat: az ügyfél által a biztosító részére adott ajánlat, ami a biztosítónál kockázat-elbíráláson vesz részt. Az ajánlat a kockázat-elbírálás után válik szerződéssé.

22. indexálás (értékkövetés): az a százalékos összeg, amellyel a biztosító minden biztosítási évforduló idején növeli a biztosítási díjat és biztosítási összeget.

23. rendszeres díj: az a díj, amit az ügyfélnek az általa megválasztott díjfizetési gyakoriság szerint a biztosító kockázatban maradása érdekében kell fizetnie.

24. eseti díj: a rendszeres díjon felül megfizetett díjak.

25. befektetési egységek aktuális értéke: a befektetésben lévő összes befektetési egység aktuális napi árfolyamának és egység darabszámának a szorzata.

Értékelje a cikket!
Oldal statisztikája
Oldal lehetőségei
  • oldal nyomtatása
Kövessen minket!
Videók
FixLife videók Kezdjen el gondolkodni későbbi életéről most! Mi ebben állunk az Ön segítségére. Számoljon velünk!